Here are the people who will be welcoming, supporting and caring for your child throughout their time at St Stephen's. 

Around each child is a team of people. Their class teacher and teaching assistant provides their day to day nurture, challenge and support. We also have Phase Leaders who are an additional point of contact for parents, supporting children pastorally as well as keeping the phase running smoothly. As many children can need support with their learning, emotional development, social confidence or behaviour from time to time, we have an Inclusion Leader and a team of excellent 1:1 teaching assistants.

Andy and Louise, as Headteacher and Deputy, maintain close links with the children throughout their journey through the school and look to support our children and families in any way they can.

Together, we hope that this support structure helps every child to find their own place within our school family.

Andy Bowman

Headteacher

Designated Safeguarding Lead

Louise Flynn

Deputy Headteacher

Designated Teacher for Looked After and Post-Adoption Children

Office Team

Mark de Alberquerque

Office Manager

Kim Moore

School Admissions

Secretary

Lynn Onion

Receptionist (Mon to Weds)

 

Ellie Hocken

Admin Assistant

 

Nigel Cox

Site Manager

Inclusion Team

Suzi Presland 

Inclusion Leader

Freya Newman

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Moira Gilbert

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Harriet Gunstone

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Rachel Brocklehurst

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Charlotte Tanner-Wardle

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Rhiannon Davies

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Susan Young

1:1 Specialist Teaching Assistant

Cathy Buckingham

Inclusion Teaching Assistant 

(support)

Katrina Carpenter

Inclusion Teaching Assistant

Early Years Team

Astral Blanchard

Reception Class Teacher

Sally Searby

Reception Class Teacher

(Monday to Wednesday)

Catherine Lidster

Reception Teaching Assistant (Tuesday)

Phase 1 Team

Nicola Renwick

Year 1 Class Teacher

Judith Francis

Year 1 Teaching Assistant

Kath Swift

Year 1 Class Teacher

(Mon to Thurs)

Louise Flynn

Year 2 Class Teacher

(Mon-Weds)

Gareth Williams

Year 2 Teacher

(Thursday and Friday)

Kate Hooper

Year 2 Teaching Assistant

Laura Maddaford

Year 2 Class Teacher

Emma Dangerfield

Curriculum Leader

Year 3 Class Teacher

Michelle Kops

Year 3 Teaching Assistant

Carol Foster

Year 3 Class Teacher

Rachel McDonough

Year 3 Class Teacher

Phase 2 Team

Katie Fender

Year 4 Class Teacher

Lizbie Lunn

Year 4 Class Teacher

(Thursdays)

April Forder

Year 4 Teacher Assistant

Claire Mumford

Year 4 Class Teacher

(Wednesday to Friday)

Sally Meates

Year 4 Class Teacher

(Monday to Wednesday)

Paul Cooper

Year 5 Class Teacher

Mike Preedy

Phase 2 Leader

Year 5 Class Teacher

Sophie Downing

Deputy Phase 2 and EYFS Leader

Year 6 Class Teacher

Celia Burn

Year 5/6 Teaching Assistant

Jane Cross

Year 6 Class Teacher

Library Team

 

Mike Preedy

 

Library Leader

Maria Smith

Librarian

(Mon and Tues)

Susan Young

Librarian

(Thurs and Fri)

Wrap Around Care

Joanne Goldniga

After School Club Leader

Rhiannon Davies

After School Club

Cathy Buckingham

Breakfast Club

Midday Superviser

Olivia Betts

After School Club

Midday Superviser

Akiko Wakefield

After School Club

Midday Superviser

Katrina Carpenter

Midday Superviser

Phoebe Lee

Midday Superviser

Michelle Kops

Lunchtime Playworker

Judith Francis

Lunchtime Playworker

Catherine Lidster

Lunchtime Playworker

Celia Burn

Lunchtime Playworker

Go to top