Here are the people who will be welcoming, supporting and caring for your child throughout their time at St Stephen's. 

Around each child is a team of people. Their class teacher and teaching assistant provides their day to day nurture, challenge and support. We also have Phase Leaders who are an additional point of contact for parents, supporting children pastorally as well as keeping the phase running smoothly. As many children can need support with their learning, emotional development, social confidence or behaviour from time to time, we have an Inclusion Leader and a team of excellent 1:1 teaching assistants.

Andy and Louise, as Headteacher and Deputy, maintain close links with the children throughout their journey through the school and look to support our children and families in any way they can.

Together, we hope that this support structure helps every child to find their own place within our school family.

Andy Bowman

Headteacher

Child Protection Officer

Louise Flynn

Deputy Headteacher

Designated Teacher for Looked After and Post-Adoption Children

Office Team

Mark Collins

Office Manager

Kim Moore

School Admissions

Secretary

Lynn Onion

Receptionist (Mon to Weds)

 

Liz Thomas

Receptionist (Weds to Fri)

 

Liz Flood

After School Clubs 

Nigel Cox

Site Manager

Inclusion Team

Suzi Presland 

Inclusion Leader

Freya Newman

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Moira Gilbert

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Harriet Gunstone

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Rachel Brocklehurst

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Charlotte Tanner-Wardle

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Rhiannon Davies

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Nicola Anderman

Specialist 1:1 Teaching Assistant

Susan Young

1:1 Specialist Teaching Assistant

Lizbie Lunn

Pupil Premium Tutor

Early Years Team

Katie Warlow

EYFS Leader

Reception Class Teacher

Jane Gunning

Reception Teaching Assistant

Sally Searby

Reception Class Teacher

(Monday to Wednesday)

Astral Blanchard

Reception Class Teacher

(Thursday and Friday)

Felicity Pyatt

Reception Teaching Assistant

Catherine Lidster

Reception Teaching Assistant (Tuesday)

Phase 1 Team

Sophie Downing

Year 1 Class Teacher

Judith Francis

Year 1 Teaching Assistant

Kath Swift

Year 1 Class Teacher

(Mon to Thurs)

Alison Scott

Year 1 Class Teacher

(Friday)

Catherine Lidster

Year 1 Teaching Assistant 

(support)

Cathy Buckingham

Year 1 Teaching Assistant 

(support)

Louise Flynn

Year 2 Class Teacher

(Mon-Weds)

Jan Dickinson

Year 2 Class Teacher

(Thurs-Fri)

Carolyn Brown

Year 2 Teaching Assistant

Laura Maddaford

Year 2 Class Teacher

Mike Preedy

Phase 1 Leader

Year 3 Class Teacher

Michelle Kops

Year 3 Teaching Assistant

Carol Foster

Year 3 Class Teacher

Rachel McDonough

Year 3 Class Teacher

Phase 2 Team

Katie Fender

Year 4 Class Teacher

Alison Scott

Year 4 Class Teacher (Thurs)

PPA Teacher

April Forder

Year 4 Teacher Assistant

Claire Mumford

Year 4 Class Teacher

(Mon to Weds)

Sally Meates

Year 4 Class Teacher

(Weds to Fri)

Paul Cooper

Year 5 Class Teacher

Liz Flood

Year 5 Teacher Assistant

Emma Dangerfield

Phase 2 Leader

Year 5 Class Teacher

Jenny Newman

Year 6 Class Teacher

Celia Burn

Year 6 Teaching Assistant

Jane Cross

Year 6 Class Teacher

Gareth Williams

Year 6 Teacher

Library Team

 

Mike Preedy

 

Library Leader

Maria Smith

Librarian

(Mon and Tues)

Susan Young

Librarian

(Thurs and Fri)

Wrap Around Care

April Forder

Breakfast Club Leader

Lunchtime Playworker

Jane Gunning

Lunchtime Team Leader

Joanne Goldniga

After School Club Leader

Cathy Buckingham

Breakfast Club

Midday Superviser

Carolyn Brown

Breakfast Club

Lunchtime Playworker

Katrina Carpenter

Midday Superviser

Catherine Lidster

Lunchtime Playworker

Celia Burn

Lunchtime Playworker

Michelle Kops

Lunchtime Playworker

Judith Francis

Lunchtime Playworker

Felicity Pyatt

Lunchtime Playworker

Olivia Betts

Midday Superviser

After School Club

Eirini Chorianopoulou

After School Club

Rhiannon Davies

After School Club

Go to top